top of page

Atölyeler

Dr. Alper Gamlı ile Artroskopik Cerrahi

alper gamlı.png

Günümüz modern tıbbında eklem ve  yumuşak doku ameliyatlarının çok büyük oranda artroskopik yöntemlerle yapılması altın standart olarak kabul edilmiştir. Biz de Artroskopik Cerrahi Atölyemizde bu yöntemin teorik kısmındaki faydalarından, tarihinden ve işlem kolaylıklarından bahsedeceğiz. Pratik kısmında ise uygulanma yöntemine ve hastanın eklem içinin nasıl görüntülendiğine şahit olacağız. Eklem cerrahisine ilgi duyan bütün doktor adaylarını Artroskopik Cerrahi atölyemize bekliyoruz!!!

Doç. Dr. Kayahan Karaytuğ ile Alçı ve Atel Uygulamaları

kayahan.png

Merhabalar! Bu yıl ALIS'te, sizlere ortopedi doktoru Kayahan Karaytuğ'un "Alçı ve Atel Uygulamaları" adlı atölyesine katılma fırsatı sunuyoruz. Kayahan hoca, doğru alçı ve atel uygulamalarının neden önemli olduğunu, uygulama tekniklerini ve hastaların iyileşme süreçlerinde nasıl etkili olduğunu anlatacak. Bu atölyede, katılımcılar pratik bilgiler edinecek ve uzmanın deneyimlerinden yararlanacaklar. Bu atölyeye katılmak için sabırsızlanıyoruz ve sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız!

Op. Dr. Abdullah Etöz ile Botoks Uygulamaları

abdullah etöz.png

Op. Dr. Abdullah Etöz ile birlikte başta estetik olmak üzere pek çok tıbbi alanda uygulanan botoksla ilgili sohbet ederek bilgileneceğimiz sonrasında da botoks uygulamasını canlı model üzerinde göreceğimiz eğlenceli bir atölye ALIS'23'te sizleri bekliyor.

Görkem Kara ile Yelken

görkem k.jpg

Yelken Atölyemizde İstanbul’da ve tabii ülkemizde gittikçe yaygınlaşan yelken sporundaki temel ve orta seviye bilgiler öğreneceğiz. Yelken sporunun tarihi süreci konusunda bilgi sahibi olacağız ve yarışmalar, geziler ve eğitimler hakkında konuşacağız . Aynı zamanda pratik anlatımlarla halat bağlama gibi birçok yelken terimlerinin uygulamalı bölümü hakkında da kendimizi geliştireceğiz. Denizi, rüzgarı ve aksiyonu seven, özgür ruhlu katılımcılarımızı yelken atölyemize bekliyoruz!!!

Dr. Feray Güven ile Body Interact

feray g.png

Body Interact atölyesinde okulumuzda bulunan CASE Simülasyon merkezinde bulunan Body Interact modüllerini kullanarak sanal bir hasta üzerinde etkileşimli bir şekilde çeşitli senaryolara müdahale edeceğiz. İçerisinde 1000’den fazla uzman onaylı senaryoyla gerçekçi vakaları deneyimleme şansına sahip olacaksınız. Etkinlik sırasında, katılımcılar klinik becerilerini ve karar verme yeteneklerini güvenli ve kontrollü bir ortamda uygulama fırsatı bulacaklar.

Yılmaz Onat Köylüoğlu ile Ultrasonografi

onat k.jpg

Herkesin merak ve heyecanla beklediği ALIS'23’ün  birbirinden muhteşem atölyelerinden biri de ultrasonografi atölyesi. Ultrasonografi için kısaca yüksek frekanslı ses dalgalarının kullanılmasıyla vücudun çeşitli bölgelerinde yapılan görüntüleme diyebiliriz. Bu atölyemizde de tıp dünyasının önemli gelişmelerinden olan ultrasonografi hakkında önce eğitmenimiz Yılmaz Onat Köylüoğlu, katılımcılarımıza teorik eğitim verecek. Daha sonra katılımcılarımız Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi bünyesindeki CASE Beceri Laboratuvarındaki maketlerde öğrendikleri bu bilgileri pratiğe dökme şansı bulacaklar. Atölyemize bütün katılımcılarımızı bekliyoruz.

Ahmet Karagöz ile Yapay Zekaya Giriş

ahmet k.jpg

Yapay zekaya giriş atölyesinde Acıbadem Universitesi Kuluçka Merkezinde olan sağlıkta yapay zeka çözümleri üreten hevi AI şirketinin nasıl bir yapıya sahip olduğu, nasıl multidisipliner çözümler üretildiği; medikal görüntülerde günümüzün en popüler konularından olan çekişmeli üretici ağlara (Generative adversarial networks, GAN) giriş yapılacaktır.

Dr. Öğr. Üyesi Deniz Yücel ile 3D Printing

denizyucel.jpg

3D Printerlar sağlık alanındaki en yenilikçi teknolojilerden biri ve gün geçtikçe daha çok yapay doku ve organ transplantasyonuyla gündeme geliyor. Bu etkinliğimizde önce Deniz Yücel Hocamız tarafından verilen ve 3D Printerların ve Doku Mühendisliğinin sağlık alanında nerelerde kullanıldığı ve nasıl olanaklar sağladığına dair bilgi edineceğimiz eğitim alacağız. Ardından Doku Mühendisliği Laboratuvarı gezisinde bu çalışmalarda kullanılan son teknoloji ekipmanları (Scanning Electron Microscope, Atomic Force Microscope, Çeşitli 3D Printerlar, Kök Hücre Kültürü ekipmanları ve dahası) ve teknikleri yerinde gözlemleme imkanına sahip olacağız.

Int. Dr. Burak Alapala ile Havayolu Yönetimi

burak a.jpg

Hiç düşündünüz mü, günümüzde bir günde ve hatta saatte yüzlerce uçak gökyüzünde, ülkeden ülkeye binlerce yolcu taşıyor. Peki bunlar nasıl oluyor da kaza sayısını bu kadar düşük tutmayı başarıyorlar? Veyahut bir sorun ortaya çıktığında, başka bir kıtadaki sorun olsa bile, hemen anında pek çok görevlinin iş birliği ile çözülüyor? “Hava yolu Yönetimi” atölyemizde size bu sır perdesini aralayacağız. Acıbadem Üniversitesi’nden Intern Doktor Burak Alapala sizlere en ufak hatanın bile çok büyük sonuçlarının olduğu bu hassas düzenin nasıl işlediğini anlatacak ve unutmayacağınız bir atölye deneyimi yaşatacak.

Dr. Gözde Ünsal ile HPV'ye Dair Her Şey: "Aşı, Pap Smear, Kolonoskopi..."

gözde ü_edited.png

HPV nedir? Hangi yollarla bulaşır? Serviks kanseriyle HPV’nin bağlantısı var mıdır? Serviks kanserinin semptomları nelerdir? Tedavisi nasıldır? Teşhisinde hangi testler uygulanır? Hangi yaş grubu HPV için düzenli olarak görüntülenmelidir? Tüm bu sorularınızı ve daha fazlasını Dr. Gözde Ünsal ile birlikte cevaplamak istiyoruz! HPV ve serviks kanseri ile ilgili bilinmeyenleri aydınlatmak için sizleri HPV atölyesine bekliyoruz. ALIS’23’te görüşmek üzere!

Int. Dr. Ömer Orhun ile Oskültasyon

ömer o.JPG

Herkesin merakla beklediği ALIS 2023'teki muhteşem atölyelerden biri de Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi İntörn Dokt Ömer Orhun'un vereceği oskültasyon atölyesi. Peki bu atölyede tam olarak ne yapacağız? Oskültasyon, bir hastalık tedavisi koymak için stetoskop aracılığı ile vücut içi dinleme işlemidir. Bu dinleme işlemi solunum sistemi, dolaşım sistemi ve gastrointestinal sistemin incelenmesi için yapmak mümkündür. Hastaların fiziksel muayenesi sırasında oskültasyon işlemi tanının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu sayede hastalığın tanısını koymak ve tedaviyi belirlemek daha kolay olur. Biz de bu işlemi üniversitemizin sağladığı üst düzey simülasyon insan vücutları üzerinde deneyimleme fırsatı sunuyoruz.

Dr. Can Boynukara ile Dahiliye Vaka Oturumu

can b.jpg

2023 ALIS’te Dr. Can Boynukara ile dahiliye vaka oturumu ile sizlerle beraber olacağız.Hastanın bulgularına ve ölçümlerine bakarak bilgilendirici ve keyifli interaktif bir oturum gerçekleştireceğiz . Minimal invaziv cerrahi hakkında konuşmalar yapacağımız oturumumuzda sizleri de görmek için sabırsızlanıyoruz. 2023 ALIS’te görüşmek üzere !

Dr. Ahmet Anıl Sahar ile Genel Cerrahi Vaka Oturumu

Ahmet Anıl Sahar.JPG

Bu yılın heyecanla beklenen kongrelerinden biri olan ALIS’te gerçekleşecek genel cerrahi vaka
oturumuyla sizlerle beraber olacağız. Hastanın bulgularına, yapılan ölçümlere bakılarak ve hep birlikte onları yorumlayarak interaktif bir vaka oturumu gerçekleştireceğiz. Bu oturumda Dr. Ahmet Anıl Sahar’ın sunumuyla beraber onun da tecrübelerinden yola çıkarak genel cerrahide farklı tarzlardaki vakalarda nasıl bir karar verme sürecimiz olabileceği hakkında bilgi edinmiş ve bir vaka karşısında çok boyutlu düşünmeyi öğrenmiş olacağız. Bu oturumda sizleri de görmek için sabırsızlanıyoruz!!

Dr. Burak Musa Ayhan ile Meditasyon ve Farkındalık Çalışmalarının Beden ve Zihnimizdeki Etkileri

burak ayhan.JPG

Meditasyon ve Farkındalık Çalışmalarının Beden ve Zihnimizdeki Etkileri atölyesinde yoga ve zihninizin bağlantılarını keşfetme şansını yakalayacaksınız. Dr. Burak M. Ayhan ile farkındalık temelli meditasyon çalışmalarının beden ve beyin üzerindeki etkilerinin konuşulacağı atölyemizde, birtakım pratikler yaparak kendinizi geliştirme fırsatı bulacaksınız.

Dyt. Psk. Alara Kerimler ile Sağlıklı Atıştırmalıklar

dyt. alara kerimler.jpg

Dyt. Psk. Alara Kerimler beslenme diyetetik ve psikoloji alanlarında çift anadal yapmıştır.  Mezun olduktan sonra “ Klinik Psikoloji” alanında yüksek lisans yapmıştır ve daha sonra “ Klinik Psikoloji ve Yeme Bozuklukları” üzerine 2. yüksek lisansını yapmıştır. Güncel olarak ise daha çok yeme bozuklukları üzerinde çalışmaktadır. 

Dyt. Psk. Alara Kerimler ile gerçekleşecek atölyemizde ise birlikte hem sağlıklı ve pratik atıştırmalıklar hazırlayıp  tadım yapacağız hem de bunları yaparken yeme bozuklukları üzerine konuşacağız. Oldukça eğlenceli ve aynı zamanda bilgilendirici bir atölye sizi bekliyor!

Int. Dr. Enes Bilir ile Sanal Hasta

Hiç “Bu teorik bilgiyi biz ne zaman pratikte kullanacağız?” diye düşündüğünüz oldu mu? Sanal Hasta atölyemiz, tıp öğrencilerinin teorik bilgilerini pratik uygulamalarla birleştirerek sizleri gerçek hayattan uyarlanmış birbirinden farklı hasta senaryolarını aynı gerçek bir hastaya müdahele ediyormuşsunuz gibi simülasyon ortamında tecrübe edebilmenizi sağlayacak. Eğitmenlerimiz Int. Dr. Enes Bilir ile okulumuz 3.sınıf öğrencisi Nehir Karadeniz sizlere birçok farklı senaryoda hekimlik sürecinizde karşılaşabileceğiniz hastalıkları tanıma ve tedavi etme konusunda pratik yapma imkanı sunacak.

Atölyemizdeki yüksek teknolojili maket üzerinde, hastanede acil tıbbi müdahale gerektiren birçok farklı hastanın bulguları sizlere sunulacak ve bu hastaların tıbbi durumunu değerlendirerek tanı koyma ve tedavi planları oluşturacaksınız. Simülasyonlar gerçek hayattaki hastaların durumlarını yansıtacak şekilde tasarlanarak zorlu durumlar karşısında daha hazırlıklı olmanızı ve acil durumların nasıl yönetileceğini çok yakından görmenizi sağlayacak ve ayrıca kullanılacak olan tıbbi ekipmanlar ve cihazları da yakından görme imkanı bulacaksınız..

Dr. Nur Ramoğlu ile Cerrahi Sütur

nur r.jpg

Dr. Nur Ramoğlu 2021 yılında Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olup, genel cerrahi asistanlığı yapmaktadır. Bu atölyemizde birçok tıbbi alanda önemli bir beceri olan sütur ele alınacaktır. Atölyede katılımcılar, temel dikiş̧ teknikleri konusunda bilgi sahibi olacak ve simülatörler üzerinde bu teknikleri deneme fırsatı elde edeceklerdir. Atölye, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi bünyesindeki CASE Beceri Laboratuvarında gerçekleştirilecektir.

Dr. Eren Kaya ile Doğum Simülasyonu

Eren Kaya Fotoğraf.jpg

Heyecanla beklediğimiz ALIS'23'te deneyimleme fırsatı yakalayacağımız bir diğer atölyemiz ise "Doğum Simülasyonu" atölyesi. Uzmanlığını bu alanda yapmakta olan Dr. Eren Kaya'nın rehberliğinde doğum süreci hakkında teorik bilgiler öğrenip simülasyon merkezimizde bunları pratiğe dökeceğiz. Doktorların avuçlarında yeni bir hayatın başlaması ilginizi çekiyorsa sizleri de bu atölyede aramızda görmek isteriz!

Doç. Dr. Volkan Özben ve Dr. Can Saraçoğlu ile Laparoskopik Cerrahi

volkan ö.png

Laparoskopik cerrahi, modern cerrahi tekniklerinde en yenilikçi olanlarından biridir. Bu yöntemde, genellikle küçük kesikler kullanarak karın boşluğuna erişim sağlanır ve cerrahi prosedürler gerçekleştirilir. Laparoskopik cerrahi, açık cerrahiden daha az invazivdir ve daha hızlı iyileşme süreci sunar. Atölyemizde laparoskopik cerrahi için gerekli ekipmanları ve yöntemleri interaktif bir şekilde deneyimleyebileceğiniz bir simülasyon bulunmakta. Bu atölyede modern cerrahi yöntemlerini öğrenirken aynı zamanda oldukça da eğleneceksiniz. Ayrıca alanında uzman eğitmenlerimize de aklınızda bulunan soruları sorabileceksiniz.

can s.png

Prof. Dr. Nadi Bakırcı ve Doç. Dr. Fatih Artvinli ile Hekimliğin Evrimi

Prof. Dr. Nadi Bakırcı.JPG

Doktorluk pek çok kişi tarafından kutsal ve önemli kabul edilen bir meslektir. Peki, eski zamanlarda da günümüzdeki gibi beyaz önlük takıp hastanelerde mi çalışıyordu doktorlar? Eskiden ameliyatlar modern anestezikler olmadan nasıl yapılıyordu? “Hekimliğin Evrimi” adlı atölyemizde hekimliğin ortaya çıkış serüveninden başlayıp nasıl günümüzdeki haline evrildiğini gün ışığına çıkarıp sizlere sunmayı hedefliyoruz. Hekimliğin günümüzde olduğu gibi önceki dönemlerde de pek çok fedakarlığı getiren bir meslek olduğunu ve nasıl zorlu koşullardan bugünlere geldiğini sizlere sunacağız. Acıbadem Üniversitesi’nden Doç. Dr. Fatih Artvinli ve Prof. Dr. Nadi Bakırcı hocalarımız sizlere hekimliğin nasıl günümüzdeki haline evrildiğini anlatacak ve sizlere son derece keyifli bir atölye deneyimi sunacaklar.

Doç. Dr. Özgüç Takmaz ve Doç. Dr. İsmail Ahmet Bilgin ile DaVinci Robotik Cerrahi

Doç. Dr. İsmail Ahmet Bilgin.PNG

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte tıpta yaşanan gelişmelerden en çok etkilenen alanlardan birisi de cerrahi oldu. Uzun kesilerden oluşan ameliyatlar laparoskopik cerrahinin gelişimiyle daha kolaylaşmaya başladı. En sonunda robotik sistemler de devreye girdi. Bu sayede doktorlar, küçük kesilerle, konsol başından, port adı verilen küçük kanallar yardımıyla ameliyatlar yapmaya başladı. DaVinci atölyemizde bu yeni nesil ameliyat teknolojisini çok yakından görme fırsatı bulacaksınız.

Dr. Melih Taha Aytep ile Girişimciliğin Anatomisi

melih a.png

Dr. Melih Taha Aytep, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesinden 2022 yılında mezun olmuştur. Ülkemizde 100+ fazla farklı kuruma ve organizasyona eğitim, danışmanlık ve kurumsal sosyal etki projeleri tasarımı desteği veren Yönderle Akademinin kurucusudur. Primer olarak öğrenme ekosistemi tasarımı ve girişimcilik alanında çalışan Dr.Melih Taha Aytep ülkemizde 100+ farklı kurum ve organizasyon için yenilikçi ve yaratıcı öğrenme ekosistemleri tasarlarken ülkemizin en büyük şirketlerinin kurumsal sosyal sorumluluk projelerini tasarlayıp yönetmeye devam etmektedir. Bu atölye içerisinde Girişimciliğin Temel Yapı Taşlarını öğrenerek fikirlerimizi ve projelerimizi sürdürülebilir bir iş modeli haline nasıl getirebileceğimizi konuşacağız!

Int. Dr. Oğuz Can Işık ile Girişimcilik

oğuz ı_edited.jpg

Innorare kurucusu ve CEO'su, Acıbadem Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi girişimcilerinden biri olan Int. Dr. Oğuz Can Işık bu atölyemizde "Tıp okurken girişimcilik deneyimleri"ni paylaşacak. Yakın gelecekte kuracağınız potansiyel start-up'ınıza giden en kısa yolu interaktif şekilde birlikte keşfetme deneyimi de yaşayacağınız atölyemizin sonunda networking imkanı da bulacaksınız.

Okan Gülşafak ile Dans

okan g.JPG

2023 ALIS'te Okan Göktuğ Gülşafak ile sportif latin danslarından Cha Cha ile sizlerleyiz. Cha Cha'nın basicleri ile bireysel ve partnerli bir şekilde dans edeceğiz!

Banu Engür ile İlaç Sektöründe Kariyer Olanakları

banu e.jpg

Abdi İbrahim olarak Strateji 2025 ışığında geleceğe hazırlanırken “İyi” bir takımla çalışmanın önemine inanıyoruz. İşe alımda doğru yeteneklerin kuruma çekilmesi, mevcut yeteneklerimizin elde tutulması, geliştirilmesi ve geleceğe dönük yedekleme çalışmaları ve özel süreçlerimizi tanımladık. Aynı zamanda süreçlerimizi yürütmeye devam ediyoruz. Sizler ile bu atölyede ilaç sektörünü ve Abdi İbrahim’i tanıyacağız. Oyunlar oynayarak birbirimizi tanıyacağız. Geçmişten geleceğe, her gün öğrendiğimiz, gurur duyduğumuz ve ait hissettiğimiz bu iyileştirme yolculuğunu bizimle keşfetmeye davetlisin!

Dr. Gizem Köse ile Yeme Farkındalığı

gizem k.JPG

Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olan Dr. Gizem Köse, uzun yıllar psikiyatri hastanesinde Obezite ve Yeme Bozuklukları üzerine çalıştı. Amerika Birleşik Devletleri’nde yeme bozuklukları kliniklerini ziyaret ederek deneyimini genişletti. ‘Mindful Eating’ olarak bilinen Yeme Farkındalığı’nın tanımını yaparak Türkiye’de ilk defa bilimsel bir dergide yayınladı. Boston’da Mindfulness Based Eating Awareness Training (MB-EAT) eğitimi almıştır. Yeme Bozuklukları ve Yeme Farkındalığı üzerine çalışmaları/eğitimleri devam etmekte olup, akademisyenlik hayatını Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik İngilizce Bölümü’nde sürdürmektedir. Yayınlanmış birçok araştırmasının yanı sıra, 9 adet kitap ve kitap bölümü bulunmaktadır. ‘Yerken Düşünmek Mümkün mü’ isimli kitabı Yeme Farkındalığı üzerinedir.

Atölyemizde Dr. Gizem Köse ile ‘Mindful Eating’ üzerine hem bir pratik yapacak hem de çok yararlı ve detaylı bilgiler öğreneceğiz!

Prof. Dr. Yeşim Işıl Ülman ile İkilem Oyunu, Araştırma Etiğine Yenilikçi Bakış

YIUlman.JPG

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıp Tarih ve Etik öğretim üyesi ve aynı üniversitede Sosyal Bilimler Enstitüsü başkanlığı yapmakta olan Prof. Dr. Yeşim Işıl Ülman, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden 1982’de mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Yüksek Lisans ve yine aynı üniversitede Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde ikinci kez Yüksek Lisans yaptı, doktora derecesini İ.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıp Tarihi ve Etik dalında aldı. Uluslararası Tıp Tarihi Kongresi (ISHM 2002) Bilim Kurulu üyeliği ve Genel Sekreterliği; Yeni Tıp Tarihi Araştırmaları dergisi editör yardımcılığı (1997-2006), Türkiye Biyoetik Derneği başkanlığı (2007-2012) yaptı. Institut Français des Etudes Anatoliennes’e (IFEA) bağlı araştırmacılardan olup, bu görevi kapsamında, tıp tarihi konulu uluslararası toplantılara katkı verdi, ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış makaleleri ve editörlüğünü yapmış olduğu kitapları bulunmaktadır. Başlıca araştırma konuları tıpda modernleşme tarihi, tıpda insan bilimleri eğitimi, biyoetiğin temel meseleleri, biyoetik eğitimidir.

bottom of page